Zadrugator

Stanovanjska zadruga, ki se zavzema za dostojna in dostopna stanovanja za vse.

  • O nas
  • Za stanovanjske zadruge
  • Blog
  • IŠSP
  • Kontakt
  • EN

Wohnprojekt Wien

Država: Avstrija
Leto izgradnje: 2013
Število prebivalcev: 70
Velikost: 40 stanovaj, 500m² skupnostnih prostorov, 400m² prostorov za komercialne namene
Arhitektura: einszueins architektur

Iz želje po skupnostnem bivanju na vzdržen način, ki v ospredje postavlja sodelovanje in odprtost do novih idej, je samo-organizirana skupina "Association for Sustainable Life"  na Dunaju vzpostavila stanovanjsko zadrugo Wohnprojekt.

Arhitekturno sveža zasnova iz lesenih fasad znotraj katerih se prepletajo skupnostni in privatni prostori, stanovalcem ponuja priložnost izbire med preživljanjem časa s sosedi ali umika v lasten prostor in privatnost. V zadrugi se poleg štiridesetih stanovanj nahajajo še prostori, ki so namenjeni delavnicam in dogodkom, otroška igralnica, skupna velika kuhinja, delovni prostori, savne, kolesarnica, prostor namenjen vrtičkarstvu, knjižnica, sobe za goste in vrt na strehi. Vsi ti prostori, ki so na voljo vsem prebivalcem tako skupaj pokrivajo kar 500 m². Projekt je prav tako zavezan k okoljevarstvu. Posebno gre izpostaviti njihov varčni sistem ogrevanja, katerega sestavlja podzemna toplotna črpalka in mehanični ventilacijski sistem, ki toploto ohranja znoraj stavbe. Trajnostno bivanje dodatno omogočajo tudi sočne celice, ki se nahajajo na strehi stavbe.

Stavba je bila zgrajena s strani privatnega podjetja, vendar so bili vsi načrti izdelani na podlagi sodelovanja z bodočimi stanovalci. Šele po končanem delu na parceli in objektu, jo je skupnost zadružnikov kupila. Danes stavba ponuja domovanje ljudem najrazličnejših kultur, ozadij in starosti. Sama organizacija znotraj stanovanjske zadruge ni demokratična, temveč sociokratska. Ta temelji n  sistemu delovnih skupin, ki so odgovorne za posamezna, z Wohnprojekt povezana (pravo, okoljevarstvo, oprema…) področja. Vodje vsake od skupin poročajo glavnemu vodstvu celotnega projekta, ki nato sprejema odločitve na podlagi informacij in nasvetov, ki jih prejmejemajo. Vsi stanovalci, kateri so integralni del upravljanja s stavbo, pa se morajo na koncu postopka strinjati z odločitvami, ki jih sprejme vodstvo. Prav v tem je šel Wohnprojekt korak dlje od demokracije, saj ni potrebna le večina, da bo neka odločitev sprejeta, ampak argumentacija in pogovori tečejo vse dokler se ne doseže soglasne odločitve.

Več si lahko preberete na njihovi spletni strani.

Nazaj

Podpirajo nas

Obvestilnik

Copyright © 2021 · News Pro Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in