Podporniki
Zadrugator je leta 2017 uspešno kandidiral na razpisu za Zagon socialnih podjetij in mladinskih zadrug (http://bit.ly/28X0mF8), na katerem je s projektom “Stanovanjska zadruga” pridobil 20.000 evrov nepovratnih sredstev za leto 2017 in 2018.
Namen financirane operacije je razvoj modela stanovanjske zadruge s prenosom izkušenj iz tujine. Razviti je potrebno tako organizacijski model delovanja zadruge, finančni in poslovni model ter določiti oblike sodelovanja z javnimi partnerji, katerih podpora je ključna za razvoj stanovanjskega zadružništva. Poleg razvoja modela pa je namen projekta tudi pričetek realizacije pilotne stanovanjske zadruge z zbiranjem novih članov, pričetkom arhitekturnega načrtovanja in dela na konkretni lokaciji.
Glavni cilji projekta so:
-razvoj organizacijskega in finančnega modela stanovanjske zadruge
-sistematizacija in organizacije sodelovanja z javnimi akterji
-pridobivanje novih članov zadruge in potencialnih stanovalcev
-pričetek realizacije pilotnega projekta
-mednarodno mreženje in gradnja znanja za prihodnje širjenje stanovanjskih zadrug
Spletna stranj financerja: http://www.eu-skladi.si/
Rezultati projekta v letu 2017:
Izvedli smo sociološko-urbanistično analizo Rakove Jelše, skozi katero smo poskušali ugotoviti ključne prostorske probleme predela ter predvsem spoznati potrebe lokalnih prebivalcev. Raziskava je vključevala analizo že obstoječih raziskav, statističnih podatkov, urbanistično analizo, opazovanje terena, najpomembnejša pa je bilo izvajanje poglobljenih anketnih vprašalnikov z lokalnimi prebivalci. Na podlagi celotne analize smo prišli do nekaterih ključnih ugotovitev, ki jih lahko preberete na tej povezavi: Sociološko-urbanistična-analiza-Rakove-Jelse
Serija delavnic participatornega arhitekturnega načrtovanja. Delavnice, ki so bile pripravljene v sodelovanju s Fakulteto za arhitekturo in prof. Anjo Planišček (seminar Planišček), kamor smo poleg študentov povabili tudi vso zainteresirano javnost. Končni rezultat delavnic je bila razstava projektov na Fakulteti za arhitekturo (kot del razstave seminarjev FA).
Medgeneracijsko sodelovanje in povezovanje z Zvezo društva upokojencev Slovenije. Na podlagi porasta zanimanja za skupnostne oblike bivanja med člani ZDUS smo bili povabljeni na javno predstavitev modela stanovanjske zadruge, ki se je zgodila v Trubarjevi hiši literature.
Vzpostavitev, vzdrževanje in urejanje spletne strani zadrugator.org. Spletna stran je namenjena promociji stanovanjskega zadružništva, predstavitvi pilotnega projekta stanovanjske zadruge, informiranju zainteresirane javnosti o preteklih projektih (na primer konferenca ‘Stanovnajske zadruge – priložnost za Slovenijo’).
Izobraževanje članov zadruge. Izobraževanje je zajemalo udeležbo na delavnicah o vodenju Facebook računa in spletne komunikacije ter delavnice dela z mediji in marketinških strategij. Člani Zadrugatorja so bili deležni tudi arhitekturnega svetovanja in podjetniškega svetovanja.
Vzpostavitev delovne skupine za pripravo pilotnega projekta stanovanjske zadruge in izhodišč zakonske ureditve stanovanjskega zadružništva. Delovno skupino so sestavljali predstavniki Ministrstva za okolje in prostor, Stanovanjskega sklada RS, Javnega stanovanjskega sklada MOL, Mreže za prostor in Zadrugatorja.
Udeležba na mednarodnih strokovnih posvetih, kjer so člani Zadrugatorja navezovali stike s tujimi sorodnimi organizacijami in vzpostavljali mednarodno mrežo stanovanjskih zadrug. Dogodki, ki so jih udeležili člani Zadrugatorja: Experimentaldays17, More than Housing (mehr als wohnen) Peer Exchange Zurich, ‘Can our houses be our homes?’, srečanje European Action Coalition for the Right to Housing and to the City.
Vzpostavitev in opremljenost pisarne Zadruge Zadrugator in zaposlitev projektnega koordinatorja.